«ب» مثل بازیافت

پسماند به مواد جامد، مايع و گاز (‌غير از فاضلاب) گفته مي‌شود كه به طور ‌مستقيم يا غيرمستقيم حاصل از فعاليت انسان بوده و از نظر توليدكننده زائد تلقي مي‌شود. ‌پسماندها به پنج گروه عادی، پزشکی (بیمارستانی)، ویژه، کشاورزی و صنعتی تقسيم مي‌‌شوند.

به گزارش امور ارتباطات منطقه هشت شهرداری اصفهان، مسئله‌ای که امروزه در کشورهای جهان سوم و به‌خصوص مناطق پرجمعیت شهری و صنعتی این کشورها به‌صورت یک معضل مطرح می‌شود بحث دفن زباله‌های غیرقابل بازیافت (پسماندها) از محیط زیست می‌باشد. این پسماندها به دلیل تجزیه‌ناپذیر بودن و یا تجزیه طولانی مدت باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا (با تولید شیرابه)، ایجاد مناظر نامناسب شهری و ... شد‌ه‌اند.

در صورتی که پسماندها از مبدأ تفکیک شده به دست مأموران جمع‌آوری پسماند برسد، می‌توان به توسعه پایداری در این صنعت رسید. برای تحقق این مهم، مشارکت شهروندان بسیار حائز اهمیت است و می‌بایست به عنوان مسئولیت اجتماعی به آن نگاه کرد.

با توجه به اینکه کودکان آینده‌سازان کشور هستند به‌عنوان جامعه هدف فرهنگ‌سازی "تفکیک پسماند از مبدأ" محسوب می‌شوند و در اولویت برنامه‌های آموزشی قرار دارند که سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌ها به‌عنوان متولی، می‌توانند با برگزاری دوره‌های آموزشی در قالب جشن، مسابقه نقاشی، بازی‌های فکری و غیره ویژه این گروه سنی، تفکیک پسماندهای خشک، تر و همچنین پسماندهای خطرناک را به کودکان آموزش دهند

WhatsApp Image 2021-10-15 at 19.13.02 (2).jpeg

در همین راستا سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با همکاری شهرداری منطقه هشت، پنجشنبه 22 مهرماه به مناسبت روز جهانی کودک، جشن «ب» مثل بازیافت را در بوستان رستم شیرازی برگزار کرد. از آیتم‌های این ویژه‌برنامه اجرای پنج بازی ویژه سنین کودک و بزرگسال بود که مهم‌ترین ویژگی آن‌ها مواد ساخته شده این بازی‌ها از بازیافت بود که با استقبال زیادی از سوی شهروندان ساکن در محلات 17گانه منطقه هشت روبه‌رو شد.

WhatsApp Image 2021-10-15 at 19.12.55 (2)_1.jpeg

خانم نصر که به همراه دو فرزند هشت و سه ساله‌ خود در این برنامه حضور دارد معتقد است بچه‌ها هر آنچه را که ببینند بهتر در ذهنشان ماندگار می‌شود و به یادگیری آن‌ها کمک می‌کند، به همین‌خاطر برگزاری این قبیل برنامه‌های شاد با محوریت آموزش به کودکان تأثیر زیادی در یادگیری مسائل دارد.

وی می‌گوید: سعی کرده‌ام نحوه تفکیک پسماند در خانه را از همان دوران کودکی به فرزندانم آموزش دهم و برای همین هم دو سطل جداگانه مخصوص پسماندهای خشک و تر در اتاقشان گذاشته‌ام.

رَستای شش ساله در حال ورق زدن کتاب "رنگ‌آمیزی با پاکیمن" است؛ او می‌گوید چون دختر خوبی بوده و در خانه به کمک پدر و مادرش پسماندها را جدا می‌کند، پدرش او را به جشن امروز آورده است.

پدر رَستا در تکمیل صحبت‌های دخترش می‌افزاید: با کتاب‌های کمک آموزشی که در زمان تحویل پسماندهای منزل به کانکس بازیافت دریافت می‌کنم سعی می‌کنم نحوه تفکیک پسماند در خانه و دلیل این کار را به دخترم آموزش دهم.

راهکارهای منطقه 8 در راستای آموزش تفکیک پسماند از مبدأ به شهروندان

محمد کیهانی، مدیر منطقه هشت شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه این منطقه با داشتن بیشترین تعداد جمعیت، پرجمعیت‌ترین منطقه کلانشهر اصفهان محسوب می‌شود، اظهار می‌کند: با احتساب این موضوع، قطعاً نگهداری شهر از لحاظ پاکیزگی و نظافت هزینه زیادی بر دوش شهرداری که متولی این امر است، می‌گذارد.

وی ادامه می‌دهد: بدون شک ارائه راهکارهایی که بتواند در آگاهی‌بخشی شهروندان در راستای تفکیک پسماند از مبدأ اثربخش باشد، می‌تواند تسهیل‌کننده مسیر دستیابی به سیستمی پایدار در حوزه مدیریت پسماند شود.

مدیر منطقه هشت شهرداری اصفهان اضافه می‌کند: از دو سال اخیر تاکنون سعی کرده‌ایم با روش‌های متفاوت از جمله آموزش منزل به منزل، برگزاری برنامه‌های مختلف در بوستان‌ها، فرهنگسراها و سطح محلات ویژه تمامی گروه‌های سنی، نصب بنر، توزیع پوستر و بروشور، آموزش‌های مجازی و ... توسط کارشناسان پسماند منطقه، شهروندان را از نحوه چگونگی تفکیک پسماند از مبدأ و تحویل به مأموران دریافت پسماند آگاه کنیم.

WhatsApp Image 2021-10-15 at 19.12.55_0.jpeg

استقرار کانکس‌های بازیافت در محلات 17گانه منطقه

کیهانی می‌گوید: تعداد زیادی کانکس‌ بازیافت در محلات 17گانه منطقه هشت در راستای دریافت پسماند از شهروندان و همچنین راهنمایی آن‌ها از نحوه چگونگی تحویل نوع پسماندها از لحاظ خشک، تر و خطرناک، مستقر است و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شهروندان در این زمینه هستند.

کاهش تولید پسماند؛ مدیریت پسماند از مبدأ

رحیم محمدی، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه رویدادهای آموزشی و فرهنگی متنوعی ویژه گروه‌های مختلف سنی در نظر گرفته شده است، اظهار می‌کند: هدف از برگزاری برنامه‌های آموزشی در قالب‌های مختلف، آموزش شهروندان به کاهش تولید پسماند و همچنین مدیریت پسماند از مبدأ است.

استقرار ایستگاه جدید بازیافت در خیابان پنج آذر

وی با اشاره به ضرورت استقرار ایستگاه بازیافت در منطقه هشت شهرداری اصفهان، می‌افزاید: افزایش سرانه تولید پسماند و اهمیت فرهنگ‌سازی در راستای ارتقای کیفیت مشارکت و اعتلای فرهنگ زیست‌محیطی ایجاب می‌کند تا زیرساخت‌های مدیریت پسماند توسعه پیدا کند و در همین راستا به منظور رفاه حال شهروندان و تسهیل روند تحویل پسماند خشک، سازمان مدیریت پسماند اقدام به استقرار یک ایستگاه جدید بازیافت در .خیابان علاقمندان و پنج آذر کرده و همزمان با شروع فعالیت این ایستگاه‌ها جشن «ب» مثل بازیافت نیز در بوستان رستم شیرازی مجاور ایستگاه بازیافت پنج آذر برگزار شد

WhatsApp Image 2021-10-15 at 19.12.50.jpeg

رابطه مستقیم توسعه زیرساخت‌ها در مشارکت عمومی شهروندان

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به برنامه‌های درنظر گرفته شده برای این جشن، می‌افزاید: برگزاری گذر فرهنگی -آموزشی و ارائه مجموعه پوسترهای آموزشی با محوریت مدیریت پسماند، تحویل ژتون جایزه به شرکت‌کنندگان برای برخورداری از هدایای ویژه ایستگاه بازیافت، برپایی غرفه توزیع کیسه پارچه‌ای و دیگر محصولات فرهنگی با هدف آگاه سازی شهروندان در خصوص کاهش مصرف پلاستیک، اجرای بازی‌های فکری و حرکتی مرتبط با مدیریت پسماند، نقاشی آزاد، برگزاری مسابقه تفکیک و اهدای بسته‌های آموزشی و فرهنگی از جمله برنامه‌های این جشن به‌شمار می‌رود.

وی تصریح می‌کند: از زمان شیوع بیماری کرونا و به منظور حفظ سلامت شهروندان، امکان برگزاری رویدادهای آموزنده به‌مناسبت‌های محتلف کمتر شد که البته به سمت برگزاری مواردی مشاهبه به صورت مجازی رفتیم.

WhatsApp Image 2021-10-15 at 19.12.48.jpeg

محمدی با تأکید بر اینکه جلب مشارکت عمومی از اهداف برگزاری برنامه‌هایی از این قبیل در سطح مناطق مختلف شهر است، می‌گوید: عالی‌ترین سطح هرم مدیریت پسماند مبتنی بر رفتارهای شهروندان است و بر همین اساس نیز عوامل برنامه‌ریزی و اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان می‌کوشند تا این مشارکت را از طریق توسعه زیرساخت‌ها، فرهنگ‌سازی، آموزش و تشویق اعتلا ببخشند.کد محتوا 40722

برچسب ها